Koristi za lokalnu zajednicu
Projekt Duba Stonska razvijen je s idejom da donese izravne i posredne koristi lokalnoj zajednici i lokalnom stanovništvu, a ne samo investitoru. Dakle, cilj je projekta ostvariti napredak razvojem suodnosa investitora i lokalne zajednice.
Pozitivan doprinos podizanju kvalitete života na području Općine Ston i čitavom Pelješcu ovaj će projekt dati:
Otvaranje novih radnih mjesta
Izgradnja svih sadržaja turističkog resorta samo za njegove potrebe otvorila bi na području Općine Ston oko 400 novih radnih mjesta, što bi doprinijelo gospodarskom i društvenom razvoju Pelješca koji već dugi niz desetljeća bilježi trend iseljavanja. Prednost pri zapošljavanju, uz uvjet potrebne kvalifikacije i stručne izobrazbe, imat će žitelji Općine Ston i susjednih peljeških općina te Dubrovačkog primorja, čime se postiže kontinuitet autohtone kulture života i rada u prirodnom i kultiviranom krajobrazu te smanjuje odljev mlađeg dijela stanovništva uslijed nedostatka radnih mjesta. Uz direktno zaposlene djelatnike, realizacija projekta rezultirat će i generiranjem dodatnih indirektnih i induciranih radnih mjesta kao rezultat rasta potražnje za najrazličitijim ugostiteljskim, uslužnim i servisnim djelatnostima na užem području na kojem će projekt biti realiziran.
Intenziviranje gospodarskih aktivnosti i poticanje samozapošljavanja
Izgradnja turističkog resorta znatno će povećati broj turističkih dolazaka i noćenja te će produljiti sezonu jer će Ston imati smještajne kapacitete kakve sada nema. To će pozitivno utjecati na izvanpansionsku potrošnju, odnosno pružanje različitih turističkih usluga, a i otvoriti će čitav niz mogućnosti organiziranja kulturnih i sportskih manifestacija tijekom ljetnih, ali i zimskih mjeseci. Dakako, povećana turistička potražnja i ukupni potrošački potencijal omogućit će otvaranje niza malih uslužnih radnji i servisa namijenjenih u prvome redu turistima, ali i rastućem broju platežno sve sposobnijeg lokalnog stanovništva.
Projekt podrazumijeva gastronomsku ponudu temeljenu na marikulturi, ekološki uzgojenom povrću, voću, mlijeku i mliječnim proizvodima, mesu i mesnim prerađevinama te autohtonim vinima. To će u lokalnoj zajednici otvoriti dodatnu mogućnost zapošljavanja i plasmana vina, poljoprivrednih proizvoda i mesa za potrebe turističkog kompleksa u Dubi Stonskoj.
Povećanje prihoda Općine Ston
Izgradnja predviđenih sadržaja i s tim povezano postizanje očekivanih poslovnih učinaka pozitivno će se odraziti i na ukupne prihode Općine Ston po nekoliko različitih osnova: po osnovi poreza na dobit, po osnovi poreza i doprinosa na i iz plaća te po osnovi boravišne takse. Povećani prihodi omogućit će i ulaganja same lokalne zajednice u daljnje unapređenje kvalitete života u Općini Ston.
Unapređenje lokalne javno-komunalne infrastrukture
Investitor je spreman realizacijom projekta sudjelovati u rješavanju postojećih komunalnih problema okolnih naselja, energetske opskrbe područja i cestovne infrastrukture. Izgradnjom jedinstvenoga kanalizacijskog kolektora za sva tri naselja na sjevernoj strani (Luka, Hodilje i Duba Stonska) konačno će se spriječiti slijevanje otpadnih voda u Malostonski zaljev i na taj način sačuvati bogatstvo podmorja.
Poticanje i unapređenje uzgoja školjaka
Intenzivna proizvodnja i uzgoj školjaka komplementarna je djelatnost planiranom turističkom razvoju Općine Ston te investitor želi, u suradnji s lokalnom zajednicom, pružiti potporu gradnji Purifikacijskog i otpremnog centra za školjke koji se stvara u suradnji sa Sveučilištem u Dubrovniku, odnosno MARIBIC-om. Time bi se omogućilo povećanje proizvodnje i veličine uzgojnih polja i novih mrijestilišta, osigurao veći plasman na tržištu živih školjaka na izvoru (Malostonska turistička rivijera) te prerada školjaka za potrebe šireg tržišta. Dakako, školjke i ribe iz Malostonskog zaljeva predstavljat će značajan dio gastronomske ponude u turističkom kompleksu koji izgrađuje investitor.
Povećanje broja i kvalitete smještajnih jedinica
U Općini Ston nedostaje kvalitetnih kolektivnih smještajnih objekata, te se uglavnom nudi individualni smještaj relativno prosječne razine kvalitete namijenjen gostima niske i niže kupovne moći. Izgradnjom predviđenih smještajnih objekata povećao bi se broj kvalitetnih kapaciteta za oko 2000 ležajeva, sve u objektima više i visoke kategorije. Kvalitetni hotelski objekti i turistički sadržaji mogu potaknuti pokretanje manjih poduzetničkih poduhvata lokalnog stanovništva koji dopunjuju ukupnu turističko-ugostiteljsku ponudu u destinaciji.
Produljenje turističke sezone
Danas je Općina Ston turistička destinacija izrazito sezonskog karaktera te se čak 90% ukupnog broja noćenja ostvaruje u razdoblju od lipnja do rujna. To ukazuje na nedovoljnu razvijenost turističkih proizvoda i strukture ponude izvan ljetne sezone. Izgradnjom predviđenih sadržaja i ponudom kvalitetnog smještaja, raznovrsnih tematskih sadržaja i turističkih proizvoda značajno bi se produljila sezona izvan ljetnih mjeseci i izmijenila struktura gostiju u korist platežno sposobnijih segmenata.
Obogaćivanje sportsko-rekreativnih sadržaja na području Općina Ston i razvoj kulturno-umjetničkih programa te revitalizacija i njegovanje običaja vezanih za tradicionalan način života.